Tartu Ülikooli vilistlane Indrek Tulp: keemia on kui päästerõngas Eesti majandusmuredele

Indrek Tulp

Rakendusuuringute keskuse juht Indrek Tulp andis intervjuu Tartu Ülikoolile, kus ta toob välja, kuidas õpingud on aidanud teda sinna, kus ta praegu on.

Kust sai Teie karjääriteekond alguse, miks valisite keemia?
Mulle on reaalteadused alati meeldinud, hindan loogilist mõtlemist ja tundub, et see tuleb mul hästi välja. Noorena meeldis mulle väga ka ristsõnu lahendada. Selline probleemilahendamine on alati olnud minu kirg.

Kunagi sai läbida keskkooli kõrvalt kirja teel Tartu Ülikooli täppisteaduste kooli programmi (praegune TÜ teaduskool). Õpetajad panid tähele, et mul tuleb keemia hästi välja, ja soovitasid programmist osa võtta. Täppisteaduste koolist sain ülesandeid, mille lahendasin kodus ära ja saatsin tagasi. Mulle väga meeldis neid teha ja tegelikult oli mul tänu programmile ka ülikoolis koht olemas. Samuti käisin keemiaolümpiaadidel.
Eks noorele poisile omaselt pakkus keemia kui paugutegemine mulle muidugi huvi, kuid hiljem on see kirg selgelt raugenud. Minu bakalaureusetöö oli rohkem seotud keskkonnakeemiaga: tegelesin kaadmiumi määramisega joogiveest. Töötasin tollel ajal Terviseameti kesklaboris analüütikuna. Hiljem proovisin ka orgaanilist keemiat ja siis jõudsin arvutikeemiani. Kooli kõrvalt tuli ka palgatööd teha: analüütiku, (noorem)teaduri ja lühikest aega ka süsteemiadministraatorina.

Millega Metroserti rakendusuuringute keskus täpsemalt tegeleb?
Praegu tegeleme peamiselt ülesehitamise, mehitamise ja tegevuse sihtimisega. Eesmärk on aga pakkuda ettevõtlussektorile tootearendamisel tuge rakendusuuringute abil viies valdkonnas: vesinikutehnoloogia, biorafineerimine, terviseandmed, droonitehnoloogiad ja isejuhtivad sõidukid. Meie eesmärk on olla toeks eesti ettevõtetele ja luua testimisvõimalusi. Ettevõtlussektorit huvitaks tegelikult laiahaardelisemad uuringud ja eksperimendid, aga need on küllalt aja- ja ressursimahukad, mistõttu tuleks leida koostöövõimalusi. Näiteks on ülikooli peamine eesmärk anda kvaliteetset haridust, seega ei ole tootearendus neile esmatähtis. Tänapäeval aga tahetakse, et ülikoolid ja ettevõtted teeksid tõhusamat koostööd, ja meie asetseme nende kahe vahel. Üheskoos saaksime kindlustada tehnoloogiaarenduse elutsükli sujumist ja toimimist. Ülikoolidega on meil juba väga tihe koostöö näiteks biorafineerimise ja terviseandmete vallas ning soovime seda veelgi laiendada.

Tunnen, et meil on käsil huvitav arendustegevus ja lahendame rakenduslikult mitmesuguseid probleeme. Meil on selge väljund ja isiklikult ootan põnevusega koostööd, mis tulevikus ees ootab. Praegu ehitame Metrosertis üles taristut ja täiendame oskusi, aga näen, et pakume kvaliteetset teenust ja saame seeläbi tuleviku Eestile abiks olla.

Rohkem saab lugeda siit!

 

    Vastame Teie päringule esimesel võimalusel.