Eesti Vesinikuorg ja riik arutlesid Paldiskis Eesti vesiniku tuleviku üle

Vesinikuvaldkonna ümarlaud Paldiskis, aprill 2024

Eesti Vesinikuorg ja riik arutlesid ühiselt Eesti vesinikuvaldkonna tulevikust 25. aprillil Paldiskis peetud ümarlaual “Räägime suud puhtaks”. Arutelu keskendus võimalustele, kuidas Eestis olemasolevaid lähtetingimusi ja vesinikul põhinevaid tooteid võimalikult hästi kasutada transpordis, tööstuses, energeetikas ja ekspordis. Samuti tuli teemaks, kuidas koostöös erinevate organisatsioonide ja riigina viia Eesti vesinikutehnoloogiate rakendamise eestvedajaks.

Eesti Vesinikuorg ja riik teevad koostööd,  et viia Eesti vesinikumajandus uuele tasemele.

“Rohepöörde tingimustes enam seni kehtivad majandusmudelid ei toimi, mistõttu peavad nii riik kui erasektor oma rollid ümber mõtestama, et muudatuste tuules maksimaalselt Eesti potentsiaali ära kasutama “ rõhutas  Kliimaministeeriumi Merendusosakonna juht Jaak Viilipus

Kohtumine keskendus Eesti potentsiaalile vesiniku kasutamisele transpordi-, tööstus- ja energeetikasektoris, vesiniku valdkonna arenguetappidest ning vesiniku kasutamise visioonist Eesti majanduses aastani 2050. Rohevesinik on puhas energiakandja, pikaajaline energia salvestaja ning Eestil võimalus teha vesinikuhüpe, jättes vahele nii keskkonda koormavamad vesiniku versioonid ning anda sel moel läbi innovatsiooni tubli panus rohepöördesse tagades sealjuures ka energiajulgeoleksõnas Eesti Vesinikuoru esindaja Marek Alliksoo.

Eestil on paljutõotavad võimalused, et kasutusele võtta vesinik transpordis, tööstuses ja energeetikas ning kujuneda vesiniku tehnoloogiate ja vesinikul põhinevate toodete eksportijaks. Alexela arendusjuht Artur Dianov: “Oleme alati olnud innovatiooni eestvedajad ja vesinik ja selle derivaadid on täiesti loogiline jätk”.

Riigile on heaks partneriks valdkonna arengut toetava initsiatiivina Eestis Vesinikuorg, mille eesmärk on muuta siinne peamiselt fossiilkütustel põhinev energiasüsteem jätkusuutlikumaks. Initsiatiivi koordineerib Eesti Vesinikutehnoloogiate Ühing ning esindab aktiivselt Eesti vesinikuvaldkonna seisukohti, omandab kogemusi vesiniku majanduslikult elujõulise ja keskkonnasäästliku tootmise, transpordi, ladustamise ja kasutamise kohta, et valmistuda vesiniku tootmismahtude kasvuks käesoleva kümnendi lõpuks.

Üritus tõi kokku riigi, linnade, ettevõtete kui ka ministeeriumite esindajad. Sündmusel osales ka Metroserdi vesinikutehnoloogiate valdkonnajuht Priit Ilomets. Eesti vesinikuoru juhtrühma kuuluvad Alexela, Eesti Energia, Tallinna Sadam, Tartu Ülikool ja Tartu linn.

Lisateave: Marek Alliksoo, marek.alliksoo@h2est.ee, +372 567 29717

 

    Vastame Teie päringule esimesel võimalusel.