Metrosert ja EKTL ühendavad jõud, toetamaks Eesti kaitsetööstust

Metroserdi ja Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liidu (EKTL) juhid tõdesid kohtumisel augustis 2024, et ootavad huviga Metroserdi uute sise- ja välilaborite valmimist, mis suurelt võimendava sektori tehnoloogilist arengut. 

 Kohtumisel osalesid AS Metrosert juhtkond eesotsas tegevjuht Aigar Vaigu ja Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liidu (EKTL) juht Kalev Koidumäe.  Juhid arutasid, et kuidas saab Metrosert oma tegevusega tööstust toetada.

„Metroserdi ja EKTLi koostöö võib oluliselt hoogustada Eesti kaitse- ja kosmosetööstuse arengut, aidates kaasa sektori innovatsioonile ja kvaliteedi tõstmisele ning loomulikult on Metroserdil roll ka valdkonna tootmise industrialiseerimises,“ sõnas Metroserdi juhatuse esimees Aigar Vaigu.

„Metrosert pakub olulisi teenuseid EKTL ettevõtetele tootearendustest kuni sertifitseerimisteni, mis kokkuvõttes aitab meie ettevõtetel jõuda lihtsamalt välisturgudele,“ märkis Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liidu (EKTL) juht Kalev Koidumäe. 

Metroserdi rakendusuuringute keskuse droonitehnoloogiate valdkonnajuht Rainer Kivimäe tutvustas  EKTL-ile lähemalt uusi kavandatavaid uurimisvaldkondi, mille hulka kuuluvad mehitamata lennundus, side ja navigatsioon ning lennufüüsika. Ta rääkis keskuse ulatuslikest arenguplaanidest, sealhulgas loodavatest siselaboritest ja välitestialast. 

Uued laborid hakkavad tööle alates 2025. aasta neljandast kvartalist. Siselaborites saab testida elektromagnetilist ühilduvust ja häirekindlust, kajavabas kambris raadio- ja sideseademete vastavust tootjate tehnilistele nõetele, lisaks akustikat, vibratsiooni, kliima ja mitmeid keskkonnateste vastupidavuse ning funktsionaalsuse hindamiseks. Välitestialal saavad ettevõtted sooritada funktsionaalsuse, ohutuse ja töökindluse teste reaalses keskkonnas. 

AS Metrosert on Eesti metroloogia keskasutus ja akrediteeritud mõõteteenuste pakkuja. Metroserdi peamised tegevusvaldkonnad on kalibreerimis- ja mõõtmisteenused, juhtimissüsteemide sertifitseerimine, väärismetallide analüüs ning rakenduslik teadus- ja arendustegevus.  

Metrosert omab teadmisi, kuidas luua protsessid ja metoodikad, mis vastavad erinevatele rahvusvahelistele standarditele. Mõlemad pooled nõustusid, et see võib toetada tööstust toodete ja teenuste loomisel, mis on rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisemad. 

Metrosert saab toetada Eesti kaitse- ja kosmosetööstust, pakkudes kõrgetasemelisi mõõtmis- ja sertifitseerimisteenuseid ning tehes teadus- ja arendustegevuse alast koostööd mõõteteaduse ja rakendusuuringute valdkonnas.

2024. aastal loodud Metroserdi rakendusuuringute keskus keskendub tulevikutehnoloogiatele, nagu droonitehnoloogiad, autonoomsed sõidukid, terviseandmed, biorafineerimine ja vesinikutehnoloogiad.

    Vastame Teie päringule esimesel võimalusel.