Proovikoda

Väärismetallide analüüs ja proovi tõendamine ning ehete ja vääriskivide ekspertiis on Eesti Proovikoja unikaalne kompetents!


Ehte ostja meelespea

Eestis müüdavad väärismetallist ehted peavad olema märgistatud nimemärgisega ja proovimärgisega. Nimemärgis annab teavet ehte valmistaja või sissevedaja kohta. Eesti nimemärgiste kuuluvust saab vaadata nimemärgiste registris. 

Proovimärgis näitab puhta väärismetalli osa ehte sulamis. Proovimärgis (sulami proov) esitatakse tuhandiksüsteemis (näitab puhta väärismetalli hulka 1000-s osas sulamis). Väärismetalltoodete karaatmärgistus ei ole Eestis lubatud. Ehtel olevad märgised peavad olema selgelt loetavad. 

Ehet ostes tasub eelistada tooteid, millele on kantud lisaks nimemärgisele ja proovimärgisele ka EL liikmesriigi kontrollmärgis (Eesti kontrollmärgis on lõvi kujul). Kontrollmärgistatud ehe on kontrollitud riigi proovitõendaja poolt (Eestis – Eesti Proovikoda) ning vastab kindlasti sellel märgitud proovile. Ostja võib paluda müüjal ehe kontrollmärgisega märgistada. 

Ostes väärismetallist ehet: 

  • Veendu, et ehte lukud ja kinnitused toimivad korralikult. 
  • Veendu, et ehte pind ja jootekohad on puhtad ja kvaliteetselt viimistletud. 
  • Veendu, et ehte lülid või osad ei hakka kandmisel takerduma riietesse. 
  • Tea, et igapäevaseks kandmiseks ei sobi õõnsast materjalist kergema kaaluga tooted. Need on haprad, deformeeruvad kandmisel kergesti ja selliste ehete hilisem parandamine on kallis. 
  • Kui oled nikli suhtes allergiline, siis osta vaid EL liikmesriigi kontrollmärgisega märgistatud hõbedast ehteid. Väljaspool EL-i valmistatud hõbeehete kattematerjal võib sisaldada niklit. 
  • Kui ehe on vääriskividega, siis küsi müüjalt kivide andmeid kirjeldavat dokumenti. Vajalik teave dokumendis on kivi nimetus, mass (ct), päritolu kirjeldus (looduslik, sünteetiline, parendatud). Suuremate teemantide (üle 0,1 ct) puhul on oluline ka info puhtuse, värvuse ja lihvi karakteristika kohta. Pärlite puhul on oluline, kas tegemist on odavamate magevee- või kallimate soolaveepärlitega. 
  • Kontrolli, et ostukviitungile oleks märgitud ehte nimetus, mass, artiklinumber, valmistamiseks kasutatud sulami põhiline väärismetall ja selle proov. Nimetatud info võimaldab ehet identifitseerida ja on väga oluline hilisema võimaliku pretensiooni lahendamisel. Hoia ostukviitung alles pretensiooni esitamise perioodi lõpuni. 
  • Tea, et interneti teel kalli ehte ostmine on seotud riskiga. Ostu sooritamisel jälgi, et kogu ehet puudutav ülalpool kirjeldatud teave oleks müügidokumendilt leitav. 
  • Tea, et pretensiooni esitamise aja jooksul (kaks aastat alates toote ostmise kuupäevast) on Sul õigus tehnilist laadi puuduste korral esitada müüjale kirjalik pretensioon või vajadusel pöörduda Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti poole. 
  • Kui kahtled ostetud väärismetalltoote või vääriskivide ehtsuses, siis pöördu sõltumatu eksperdi hinnangu saamiseks Eesti Proovikoja poole. 

    Vastame Teie päringule esimesel võimalusel.