Metroserti külastasid “Lae end” programmi keemia- ja füüsikaõpetajad
Õpetajatele pidas tervituskõne Aigar Vaigu ning seejärel suunduti Lauri Lillepea juhtimisel uudistama meie põnevaid laboreid.
Metrosert on programmi „Lae End“ üks asutajatest. Ettevõtted ABB, Enefit, Fermi Energia, LHV, Nordecon ja Metrosert lõid 2022. aastal koostöös haridusmaastiku eestvedajatega füüsikaõpetajatele suunatud programmi “Lae End”, et viia parim õppekogemus kättesaadavaks kõigile füüsikat õppivatele põhikoolilastele üle Eesti. Sel aastal hakati pakkuma täiendõpet ka keemia alal. Kolmel hooajal on programm pakkunud enesetäiendust 30 füüsikaõpetajale ja 10 keemiaõpetajale.
Programmi on nomineeritud üle 300 põhikoolis füüsikat ja/või keemiat õpetavat õpetajat kõikidest Eesti maakondadest. Õpetajate ja Videoõpsi koostöös valmisid 46 õppevideot, mis katavad kogu põhikooli füüsika õppeprogrammi. Videod toetavad õpetajaid koolides ning noori iseseisval õppel. Programmi partneri Praktikali õppekomplektid on jõudnud üle 140 Eesti kooli ja enam kui 8600 õpilaseni.
Õpetajad külastavad haridusprogrammi ellu kutsunud ettevõtteid, et näha seal füüsika, keemia ja inseneriameti praktilisi näiteid. Õpetajad loovad koostöös Videoõpsiga õppevideod, mis katavad 7. klassi loodusõpetuse õppeprogrammi, et toetada õpetajaid koolides ning noori iseseisvas õppimises. Lisaks saavad õpetajad korraldajatelt
kingiks Praktikali õppekomplektid praktiliste tundide läbi viimiseks. Programmi lõpus saavad õpetajad rahalise preemiana 13. kuupalga, 2184 eurot brutos, mis on võrdne 2024. aasta õpetaja keskmise palgaga.
Programm pälvis mullu Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Tallinna linna antud tiitli „Aasta hariduse sõber 2023“. Programmi partneriteks on Eesti Füüsika Selts, Praktikal ja Videoõps.
Lae End programmi kohta loe lisaks: www.laeend.ee.
Põnev fakt!
Kutsekoja tööjõu- ja oskuste prognoosisüsteemi OSKA koostatud analüüsist selgus, et jätkuvalt on suur õpetajate asendusvajadus. Eeskätt on puudu matemaatika ja loodusainete õpetajatest. Tekitamaks noortes huvi reaalteaduste õppimise vastu, on tarvis inspireerivaid õpetajaid, kes oskaksid õpitavat reaalse eluga siduda, innustaks küsima, kahtlema ja katsetama. Noortes huvi tekitamiseks on vaja, et ka õpetajal endal oleks õppetöö läbiviimine põnev ja seda “Lae End” programm neile pakubki, viies õpetajad kokku haridusvaldkonna uuendajatega.