Neljapäeval, 30. jaanuaril tutvustasid EIS-i RUP programmi konsultant ja TalTech professor Jaan Raik ning Metroserdi juhatuse esimees Aigar Vaigu Eesti Elektroonikatööstuse Liidu korraldatud webinaril Eesti ettevõtjatele uut kiibitehnoloogia kompetentsikeskust KIIP.
Tund aega kestnud webinaril andsid esinejad põhjalikuma ülevaate keskuse KIIP eesmärkidest, käivitumise ajakavast ning elektroonikaettevõtetele avanevatest võimalustest. Webinaril osales üle 50 kuulaja, mis näitas suurt huvi uue keskuse vastu Eesti elektroonikatööstuse sektoris.
KIIP on Eestile strateegiliselt oluline projekt, mis luuakse Euroopa Liidu kiibimääruse raames ja on osa üleeuroopalise kiibikompetentsikeskuste võrgustiku loomisest. Keskuse peamine eesmärk on toetada ettevõtteid, eriti väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtteid ning idufirmasid, nende disainivõimekuse arendamisel ja oskuste täiendamisel kiibitehnoloogia valdkonnas.
Jaan Raik ja Aigar Vaigu selgitasid, et KIIP hakkab pakkuma tuge kiipide disainil ja piloottootmise korraldamisel, keskendudes kolmele põhivaldkonnale: riistvara turvalisus, kiipide testimine ja ohutus ning funktsionaalne verifitseerimine. Keskuse disainipädevus põhineb RISC-V arhitektuuril, avatud EDA-l ja tehisintellekti kiipide disainil, mis võimaldab ettevõtetel arendada innovaatilisi lahendusi ilma suurte litsentsitasudeta.
KIIP luuakse struktuuriüksusena Metroserdi rakendusuuringute keskuse juurde, tuumikpartneriteks on Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) ja Eesti Elektroonikatööstuse Liit. Laiemas ringis kaasatakse TalTech ja Tartu Ülikool oma teadmusega, mis tagab tugeva teadusliku ja praktilise baasi.
Projekti kogueelarve on 2,4 miljonit eurot, mida rahastavad võrdselt Euroopa Liidu Digitaalse Euroopa programm ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Kiibikeskus stardib aprillis 2025. Euroopa Liidu rahastus on nelja-aastane ning keskuse pikaajaline visioon on vähemalt 10 aastat.
Kiibitehnoloogia kompetentsikeskus on oluline samm Eesti elektroonikasektori arengu toetamisel ja konkurentsivõime tõstmisel rahvusvahelisel tasandil. See aitab tugevdada Eesti positsiooni kiibitehnoloogia valdkonnas ning loob uusi võimalusi kohalikele ettevõtetele ja teadlastele, pakkudes neile vajalikku teadmust ja võrgustikku kiipide disainil ja arendamisel.
Loe ka 13. jaanuaril ilmunud artiklit: Eestis käivitatav kiibitehnoloogia kompetentsikeskus KIIP toetab Eesti elektroonikasektori arengut