Eestis käivitatav kiibitehnoloogia kompetentsikeskus KIIP toetab Eesti elektroonikasektori arengut

13. jaanuaril avaldus Äripäevas Metroserdi artikkel teemal: “Eestis käivitatav kiibitehnoloogia kompetentsikeskus KIIP toetab Eesti elektroonikasektori arengut”.

Avaldame artikli ja kutsume ühtlasi üles registeeruma end kuulajaks webinaril 30. jaanuaril (vt täpsem info asub artikli lõpus). Kirjutab Metroserdi juhatuse esimees Aigar Vaigu:

**

Kas mäletate veel COVID-kriisi järgset kiipide puudust Euroopas, mis ajas üles autode ja olmeelektroonika hinnad ning muutis pikaks tarneajad? Need olid valusad õppetunnid. 

Minu jaoks on need näited sellest, kui oluline on tugeva lisandväärtusega ettevõtlus. Usun, et ettevõtted, mis loovad suuremat lisandväärtust, suudavad pakkuda töötajatele kõrgemaid palku, omanikele suuremat kasumit ja riigile rohkem maksutulu. Selleks on aga hädavajalik, et Eestil oleks süvatehnoloogiat valdavaid ettevõtteid ja et nende töötajatel oleks ligipääs vajalikele ressurssidele ja teadmistele. Ainult targad ja toetatud inimesed saavad luua tooteid ja teenuseid, mis aitavad meid kriisidest paremini läbi ja mida maailmas päriselt vajatakse.

Kiibitehnoloogiast on saanud üks olulisemaid ettevõtete tootearendust ja konkurentsivõimet võimendavaid valdkondi. Tööstuse kõrgtehnoloogiline areng sõltub suurel määral kiibitehnoloogia arengust ning käimas on rahvusvaheline võidujooks nii ettevõtete kui ka riikide vahel, et kindlustada endale tehnoloogiline juhtpositsioon. Ettevõtete vajadused on aina kasvamas: 2022. aastal tehtud uuringu[1] kohaselt kahekordistub Euroopa Liidu ettevõtete nõudlus kiipide järele aastaks 2030. Seetõttu on oluline ka Eesti ettevõtetele luua võimalus kiibitehnoloogia arendamiseks.

Eesti elektroonikatööstuse ning süvatehnoloogilise ettevõtluse arengut silmas pidades on oluline, et Eestis oleks olemas valdkondlik kompetents ja võimekus ettevõtteid kiibitehnoloogiat puudutavates küsimustes toetada, et saaksime osa kasvavast nõudlusest ja turust.

Euroopa Liidu kiibimäärus, mille eesmärk on tugevdada ELi positsiooni üleilmses tehnoloogilises võidujooksus, annab ka Eestile võimaluse teha kiibitehnoloogia arendamisel järgmine samm. 2024. aasta lõpus andis Euroopa Komisjon heakskiidu Eesti kiibitehnoloogia kompetentsikeskuse projektile KIIP (Estonian National Chips Competence Centre for Knowledge Transfer in Innovative Integrated Circuits and Semiconductor Processes), konsortsiumi- ja rahastamislepingud on ettevalmistamisel.Projekti kohaselt keskendub loodav keskus kolmele võtmevaldkonnale: riistvara turvalisusele, kiipide testimisele ja ohutusele ning funktsionaalsele verifitseerimisele.

Keskus loob eeldused uute kõrgtehnoloogiliste ettevõtete tekkeks valdkonnas, millel on tugev rahvusvaheline arengupotentsiaal. Kompetentsikeskus toetab ettevõtteid kiipide disainil ja piloottootmise korraldamisel, pakkudes neile vajalikku teadmust ja võrgustikku. Projekti  eesmärk on toetada kümneid alustavaid ja juba tegutsevaid ettevõtteid nõuga kiibidisaini lahendustega seotud tehnoloogiasiirdel.

Sisuliselt pakub kompetentsikeskus ettevõtetele praktilist tuge: koolitab spetsialiste, nõustab ettevõtteid kiipide disainis ja testimises, aitab leida sobivaid arenduspartnereid ning loob vajaliku infrastruktuuri, et kiipide arendamise ja testimise protsess oleks sujuv ja professionaalne.

Nelja-aastase projekti kogumaksumus on 2,4 miljonit eurot. Projekti rahastavad võrdses mahus Euroopa Liidu Digitaalse Euroopa programm ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Kiibikeskus luuakse konsortsiumina, milles osalevad lisaks Metroserdile Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) ning Eesti Elektroonikatööstuse Liit (EETL). Koostöö on plaanis TalTechi, Tartu Ülikooli ning Eesti juhtivate elektroonikaettevõtetega.

EIS aitab ettevõtteid rahvusvahelistel turgudel läbi tehnoloogiasiirde ja kontaktvõrgustiku, samas kui EETL koondab Eesti elektroonikatööstuse praktilised teadmised ja vajadused. Metrosert, kellel on pikaajaline kogemus metroloogia keskasutusena, tegutseb täna ka rakendusuuringute keskusena, toetades uute tehnoloogiate arendamist. Koos loome Eesti kiibitehnoloogia arendamiseks tugeva aluse.

Kompetentsikeskuse käivitamine algab aprillis 2025. Keskuse loomine hõlmab serverite ja vajaliku riistvara paigaldamist, tarkvara litsentside hankimist ning töökeskkonna ettevalmistamist inseneridele ja konsultantidele. Paralleelselt alustatakse ekspertide värbamisega, kes hakkavad pakkuma ettevõtetele konsultatsioone ja koolitusi. Samuti hakatakse looma sidemeid Euroopa kiibikompetentsikeskuste võrgustikuga ning kohalike ettevõtetega.

KIIP kompetentsikeskus aitab tugevdada Eesti ettevõtete konkurentsivõimet maailmaturul, toetades samas ka Euroopa Liidu kiibimääruse eesmärke. Loodava keskuse olulisim ülesanne on toetada elektroonikatööstuse arengut Eestis, pakkudes ettevõtetele ligipääsu Euroopa Liidus olemasolevatele ressurssidele ja teadmistele. KIIP on osa Euroopa Liidu algatusest, mille raames luuakse sarnased keskused igasse liikmesriiki. Need moodustavad üle Euroopa võrgustiku, kus jagatakse teadmisi ja ressursse, andes Eesti ettevõtetele juurdepääsu ka teiste riikide kompetentsidele ja parimatele praktikatele.

Projekti KIIP eesmärkide, käivitumise ajakava ning elektroonikaettevõtetele avanevate võimaluste tutvustamiseks korraldavad EETL, Metrosert ja EIS sissejuhatava lühiseminari neljapäeval, 30.01.2025 kell 11:00-12:00. Ülevaate annavad TalTech professor Jaan Raik (KIIP projektikoordinaator) ja Metroserdi juhatuse esimees Aigar Vaigu. Registreeru SIIN.

[1] https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/european-chips-survey