Anu Kaup: kvaliteedist, õigusest ja Metroserdi pidevast arengust

Kvaliteedi- ja õigusjuht Anu Kaup

Kui rääkida inimestest, kes on oma tööst tõeliselt inspireeritud, siis tõuseb esile Metroserdi kvaliteedi- ja õigusjuhi Anu Kaup nimi. Anu teekond Metroserdis algas enam kui viis aastat tagasi ning nagu on muutunud ettevõte, on muutunud ka ta ise.
Kuidas jõudis Anu Kaup advokatuuri ja kvaliteedijuhtimise maailmast Metroserdi keerukasse, kuid põnevasse universumisse? Kuidas sobituvad kvaliteedi- ja õigusjuhi rollid ning millised on tema suurimad väljakutsed igapäevatöös? Alljärgnevas intervjuus jagab Anu oma lugu, väljakutseid ja visiooni Metroserdi arengust.

Palun räägi, kuidas sattusid Metroserti ja mida tegid varasemalt?

Enne Metroserti töötasin 11 aastat Eesti Advokatuuris. Aastate jooksul muutusid tööülesanded ning muuhulgas sain osaleda organisatsioonis ISO 9001 standardile vastava kvaliteedijuhtimissüsteemi loomises. Tol hetkel kehtiva ISO 9001:2008 versiooni kohaselt oli see korralik väljakutse, kuivõrd standard keskendus tootele ja kliendile ning seetõttu oli nõuete kohaldamine avalik-õiguslikule organisatsioonile paras proovikivi. Iga pingutust nõudev eesmärk on aga see, mis mind sütitab, ning sellest sai alguse minu huvi kvaliteedijuhtimise vastu. 2017. aastal kaitsesin Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudis magistritöö kvaliteedijuhtimise põhimõtete rakendamisest avalik-õiguslikes organisatsioonides vabade õiguskutsete näitel.

Lisaks oli minu vastutusalas advokaadibüroodele antava kvaliteedimärgise – advokatuuri kvaliteedijuhtimise tunnistuse – väljastamise protsess, muuhulgas büroode auditeerimine veendumaks nende kõrgemas teenindusstandardis, ning mõtted liikusid järjest rohkem suunas, et kvaliteedijuhtimise teemadega võiks tegeleda põhiülesandena.

Ühel päeval seisis hea kolleeg mul selja taga ning ütles, et Metroserdi kvaliteedijuhi töökuulutus on suunatud mulle ja olgu tehtud. Üritasin küll sõnaliselt vastu argumenteerida, et ma ei tea midagi ei mõõtmistest ega üldisemalt tehnilistest teemadest, aga kolleeg jäi endale kindlaks ja nii ma nüüd juba rohkem kui viis aastat Metroserdis olen. Tore on ka tagasi olla Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi haldusalas – ministeerium oli minu tööandja enne advokatuuri.

Kuidas on tööülesanded ja Metrosert aja jooksul muutunud?

Advokatuurist saadud huvi õigusteaduse vastu viis mu õppima Tartu Ülikooli õigusteaduskonda. Tagantjärgi olen kuulnud, et üheks minu Metroserdi kvaliteedijuhi kohale valimise põhjuseks oligi see, et õppisin bakalaureuseõppes õigusteadust ning Metroserdis puudus majasisene juriidiline kompetents. Pole selge, kas tegemist on vaid kuulujutuga või on sellel ka tõepõhi all, aga igatahes hakkasid mu tööülesanded sujuvalt kujunema selles suunas, et ettevõttes tõusetunud juriidilised küsimused maandusid minu töölauale. Mulle tundub, et kõigi minu tööandjate puhul on minu ametikoht kujunenud minu enda näo järgi. See on aga see, mis võimaldab igapäevaselt pühendunult oma tööd teha ning tagab põnevuse säilimise.

Metrosert on nende aastate jooksul väga palju muutunud. Kõige lihtsam on seda markeerida läbi selle, et 55 töötaja asemel on nüüd 105 ning Tallinna majas paikneb Metrosert kahe korruse asemel neljal korrusel. Võib küll naljatleda, et samas proportsioonis on kasvanud ka tööülesannete hulk ja vastutus, aga oma tõetera on siin kindlasti olemas. Metrosert, kuhu viis aastat tagasi tulin, ei ole päris kindlasti enam see Metrosert, kus tänasel päeval töötan.

Kuidas seonduvad omavahel kvaliteedi- ja õigusjuhi rollid?

Minult on korduvalt küsitud, et kuidas kvaliteedijuhi ja õigusjuhi rollid ühele positsioonile kokku sobivad ning saan veendunult vastata, et minu jaoks on need kaks rolli lahutamatult seotud. Mõlema eesmärk on tagada ettevõtte tegevuse korrektsus ja nõutele vastavus. Selle nimel olen ma valmis igapäevaselt pingutama.

Selleks, et natuke oma nägemust selgitada, alustan sellest, mida mõista kvaliteedi ja mida õiguse all. Kvaliteeti defineeritakse tavapäraselt nende toote või teenuse omaduste kaudu, mille läbi tagatakse pakutava (on see siis toode või teenus) vastavus kliendi ootustele. Mulle sümpatiseerib mõtlemine, et klient ei pruugi olla piisavalt tark ja teadlik oma ootustest ning Metroserdi roll kvaliteeditaristu teenuste pakkujana on talle näidata, mida ta vajab olemaks konkurentsivõimelisem ja teenimaks seeläbi rohkem tulu. Akrediteeritud ettevõttena saab Metroserdi puhul kitsamalt vaadata, et kvaliteedijuhi roll on tagada ettevõtte protsesside toimimine selliselt, et ettevõtte tegevus vastaks akrediteeringute aluseks olevate standardite nõuetele.

Kui nüüd mõelda, mis on õigus, siis ka õiguse puhul on tegemist normide kogumikuga, mille mittetäitmisega võivad ettevõttele kaasneda sanktsioonid, ning õigusjuhi roll on tagada ettevõtte tegevuse vastavus kehtestatud õigusnormidele.

Seega, mõlema ametikoha roll on tagada nõuetele vastavus, normi allikas on lihtsalt erinev.

Millega täna põhiliselt tegeled Metroserdis? Mis on suurim väljakutse? Mis Sulle igapäevatöös kõige rohkem meeldib?

Kahest rollist oli juba eelnevalt juttu, kuid tegelikult jagaksin oma tööülesanded kolme erinevasse rubriiki: kvaliteedijuht, õigusjuht ning hankespetsialist. Metrosert riigile kuuluva aktsiaseltsina on hankekohuslane ning intensiivses arenguetapis, mil suhteliselt lühikeses ajaaknas on vaja üles ehitada rakendusuuringute keskuse laborid, on hangete õiguspärane korraldamine olulise tähtsusega.

Minu suurim väljakutse ongi leida Metroserdi kiires ja ulatuslikus arengufaasis tasakaal normide täitmise ning innovatsiooni vahel. Tahan anda endast parima, et Metroserdi tegevus oleks korrektne ning Metroserdi nimega seonduks nii klientidele kui ka koostööpartneritele märksõna „kvaliteet“. Viimased aastad on näidanud, et erinevad õiguslikud probleemid võivad hetkega ilmuda ootamatutest kohtadest ning see ongi tegelikult see, mis mind arendab ning võimaldab mul igapäevaselt midagi uut õppida.

Metrosert on valmis kandma Eesti riigi jaoks olulist rolli ning kus on valmisolek, sinna antakse juurde.

Miks on töö Metroserdis oluline Eesti riigile ja ettevõtetele?

Metroserdi omanik on Eesti riik ning siit tuleb Metroserdi roll täita neid ootusi, mida riik on meile seadnud. Metrosert kannab Eesti riigi jaoks kahte olulist rolli – metroloogia keskasutus ja rakendusuuringute keskus. Lisaks ootab riik meilt ka sertifitseerimisteenuse pakkumist, näiteks kinnispaki täitekoguse kontrollsüsteem sertifitseerimist pakub Metrosert ainsana Eestis ning seda pole Eesti ettevõtjatel võimalik ka väljastpoolt tellida, kuna nõuded tuginevad kohaliku riigi mõõteseadusele. Kõigi Metroserdi poolt pakutavate teenuste eesmärk on tõsta Eesti ettevõtete konkurentsivõimet, mis näitab, et mida paremini saame meie Metroserdis hakkama oma rolli täitmisega, seda rohkem oleme me abiks Eesti riigile ja ettevõtetele.

Kus on Metrosert ja kus oled Sina viie aasta pärast?

Olen veendunud, et pikemas perspektiivis ei lõpe Metroserdi areng rakendusuuringute keskuse täna teadaoleva viie valdkonna käivitamisega. Metrosert on valmis kandma Eesti riigi jaoks olulist rolli ning kus on valmisolek, sinna antakse ikka juurde.

Viis aastat on samas sellise suure asja käivitamiseks piisavalt lühike periood ning kahe jalaga maas seisva inimesena leian, et viie aasta pärast võiks Metroserdis olla õlitatult käivitatud kõik need laborid, mille ülesehitamisega praegu aktiivselt tegeleme. Olen meelsasti ka viie aasta pärast osaks sellest kellavärgist.

Millega tegeled vabal ajal?

Aastakümneid tegid lähedased sellega nalja, et minu hobiks on õppimine. Olen tugev elukestva õppe toetaja. Seda kinnitavad omandatud kaks kutseharidust, kaks bakalaureusekraadi ning kaks magistrikraadi. Eelmisel suvel Tartu Ülikoolis õigusteaduse magistrikraadi vastu võttes tundsin, et on saabunud aeg võtta veidi rahulikumalt ning tõmmata hinge. Elul oligi selleks puhuks oma plaan ning peaaegu aasta jagu olen saanud nautida täiesti uut rolli – olla vanaema! Oma lapsed on kõige kallimad, aga lapselapsed on veelgi kallimad. Ootan põnevusega, millal saan väikse Hannaga minna kohvikusse ja loomaaeda ning järjekorras on kannatamatult ootamas nukuteater.

Vabal ajal naudingi väga lähedastega koos olemist – on see siis ühine kino- või teatrikülastus, pikendatud nädalalõpp mõnes Euroopa linnas või ühine jalutuskäik mõnda imelisse Eestimaa rabasse. Aianduskauge inimesena olen avastanud enda jaoks uue valdkonna – kogukonnaaiandus.

Lõpetuseks tahaksime esitada üleskutse – veel viimaseid päevi saab kandideerida Metroserdi väiksesse kvaliteediüksusesse kvaliteedispetsialistiks. Kui oled huvitatud, siis kandideerida saab SIIN!

    Vastame Teie päringule esimesel võimalusel.