Ajaloolise sündmuse künnisel: SI põhiühikute uued sõnastused
Reedel, 16.11.2018 Versailles’s, Prantsusmaal Rahvusvahelise Kaalude ja Mõõtude Peakonverentsi 26-ndal istungil toimuval hääletusel kinnitatakse eeldatavasti rahvusvahelise mõõtühikute süsteemi (SI) põhiühikute uued sõnastused.
Muudatuse taga on aastakümnete jooksul läbi viidud laboriuuringute murrangulised tulemused, mille alusel on maailma teadus- ja tehniline kogukond ümber sõnastamas seitsmest SI põhiühikust nelja.
Positiivse hääletustulemuse järgselt on, sarnaselt sekundile ja meetrile, kilogramm (massiühik), kelvin (temperatuuriühik), amper (elektrivoolu tugevuse ühik) ja mool (ainehulga ühik) edaspidi defineeritud looduslike fundamentaalkonstantide, mitte materiaalmõõtude kaudu. Tegemist on suurima muudatusega SI vastuvõtmisest alates ehk rahvusvahelise meetrikonventsiooni allkirjastamisest 1875. aastal. Teadusmaailm loodab, et see oluline muudatus ergutab tehnoloogilist innovatsiooni ning vähendab kõrgtehnoloogiliste tootmisprotsessidega kaasnevaid kulusid.
Kõigil huvilistel on võimalik 16.11.2018 Versailles’s toimuvat Rahvusvahelise Kaalude ja Mõõtude Peakonverentsi 26-ndal istungil toimuvat ajaloolist hääletust jälgida reaalajas (Pariisi aeg kell 11.00-13.30, Eesti aeg 12.00-14.30) alljärgnevalt lingilt: https://www.bipm.org/en/the-si/
Täpsete mõõtmiste tähtsusest ja ajaloost ning seostest looduslike fundamentaalkonstantidega annab huvitava lühiülevaate NIST’i (National Institute of Standards and Technology) video, mida saab vaadata SIIT
Samal teemal:
- Rahvusvaheline metroloogiapäev 2018 „Rahvusvahelise mõõtühikute süsteemi (SI) pidev areng“
- Kilogrammi ümberdefineerimine: miks ja kuidas?
AS Metrosert