Reedel, 28. märtsil kiitis valitsus heaks AS-i Metrosert aktsiakapitali suurendamise 11 miljoni euro võrra, et ettevõte saaks käivitada rakendusuuringute keskuse (RUK) kolm uut tegevussuunda: droonitehnoloogiad, vesinikutehnoloogiad ning autonoomsed sõidukid.
Majandus- ja tööstusministri Erkki Keldo sõnul aitab investeering kiirendada kõrge lisandväärtusega teadus- ja arendustegevuse käivitamist Eestis. „Kuigi Eesti paistab uute tehnoloogiate arendamises silma, on seni meie üheks suurimaks väljakutseks olnud puuduv tööstusliku taseme saavutamiseks vajalik testimise võimekus. Tänane otsus võimaldab kolmes uues valdkonnas luua tugitaristu ja teadus-arendusvõimekuse, mis aitavad laboris väljatöötatud tehnoloogiaid praktilisse tootmisesse viia,” selgitas minister.
Keldo sõnul valiti valdkonnad välja pärast põhjalikku analüüsi, ettevõtetega suhtlemist ja turu kaardistamist. “Tegemist on äriliselt kõige perspektiivikamate valdkondadega, kuhu ka Eesti ettevõtetel on huvi investeerida. Meile annab kindlasti eelise Eesti tugev IT- ja tehnoloogiasektor,” lisas minister.
Metroserdi juhatuse esimehe Aigar Vaigu sõnul on Metrosert rakendusuuringute valdkondade arendamisel olnud pidevas suhtluses ettevõtetega ja lähtunud nende vajadustest. “Teeme tihedat koostööd nii ettevõtete, ülikoolide kui teadusorganisatsioonidega, et meie teenused ja taristu vastaksid nende vajadustele ja võimaldaks nende uuenduslikke ideid ellu viia. Rakendusuuringud aitavad tõsta nii meie ettevõtete kui kogu Eesti majanduse konkurentsivõimet ning eesmärk on neid selles parimal moel toetada,” rääkis Vaigu.
Droonitehnoloogiate valdkonnas toetab RUK mehitamata õhusõidukite arengut Eestis, pakkudes droonitehnoloogiate alast kompetentsi, testimis- ja sertifitseerimisteenuseid ning tuge uuenduslike lahenduste juurutamisel. Tegemist on kiiresti areneva ja perspektiivika valdkonnaga, mida toetavad tehnoloogilised edusammud sensorite, tehisintellekti, andmetöötluse ja materjalide vallas.
Metroserdi droonitehnoloogiate valdkonnajuht Rainer Kivimäe tõdes, et droonide arendus on Eesti riigi jaoks strateegiliselt ja majanduslikult olulise tähtsusega, toetades majanduskasvu ja julgeolekut. “Keskendume teadus- ja arendustegevustele ning laborivõimekuste rajamisele, mis katavad kogu droonide elutsükli,” rääkis Kivimäe. “Ettevõtjate huvi loodavate sise- ja välislaborite, sealhulgas droonitehnoloogiate elektromagnetiline ühilduvuse (EMC), kliimakambri ja välitestala laborite vastu, on suur. Täna pakume ettevõtjatele konsultatsiooni- ja mõõtmisteenuseid droonitehnoloogiate ja biorafineerimise valdkonnas. Täiemahuline koostöö käivitub pärast laboritaristu valmimist.”
Vesinikutehnoloogiate valdkonna arengut iseloomustab kasvav vajadus jätkusuutliku energiamajanduse ning taastuvate energiaallikate järele. Vesinikutehnoloogia valdkonna käivitamisega luuakse ja hoitakse töös valdkonna ökosüsteemi ning toetatakse Eestis tegutsevaid ettevõtteid rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliste teenuste, toodete ja tehnoloogiate loomisel.
Stargate Hydrogen tehnoloogiajuhi dr Rainer Küngase sõnul eeldavad Eesti ambitsioonikad rohe-eesmärgid praegu laialdast keskkonnasõbralike tehnoloogiate Eestisse sisse ostmist. “Aga see ei pea tegelikult sugugi nii olema. Näiteks on Eestis terve rida tärkavaid ja kiiresti arenevaid vesinikutehnoloogia ettevõtteid, kes saaks osa vajaminevast tehnoloogiast tarnida ja muuta Eesti isegi vesinikutehnoloogiat eksportivaks riigiks. Vesinikutehnoloogiate arendusprotsessi väga oluliseks osaks on aga toodete põhjalik testimine töötingimustel, et tagada nende töökindlus ja ohutus. Just selles valdkonnas on Metroserdi juurde rajatud rakendusuuringute keskusel Eestis võtmeroll mängida,” rääkis Küngas.
Autonoomsete sõidukite valdkonna käivitamine koostöös Transpordiametiga võimaldab isejuhtivate sõidukite seaduskuulekat arendamist ja Euroopa Liidu ülest sertifitseerimist Eestis, andes sellega ka selge panuse liiklusohutusse. Metroserdi isejuhtivate sõidukite labori eesmärk on saada Euroopa juhtivaks tunnustatud testimis- ja arenduskeskuseks, kuhu on plaanis rajada ka vastav välilabor ning kus kõike seda võimaldab innovatsiooni toetav ja inimeste ohutust tagav õigusraamistik.
Rakendusuuringute keskuse teadus- ja arendustegevus keskendub kokku viiele valdkonnale: biorafineerimine, droonitehnoloogiad, autonoomsed sõidukid, vesinikutehnoloogiad ja terviseandmed. Esimese tegevussuunana käivitati 2024. aastal biorafineerimine, mis võimaldas alustada uute tegevustega puidukeemia ja laiemalt biomassi väärindamise valdkonnas. Valitsus suunas sinna 5 miljonit eurot.
Rakendusuuringute Keskus (RUK) loodi AS-i Metrosert juurde 2023. aastal teadus- ja arendusüksusena ja selle eesmärk on toetada Eesti ettevõtteid teadmusmahukate toodete ja teenuste arendamisel. Keskuse peamine ülesanne on aidata ettevõtetel turule tuua uuenduslikke ideid ning jõuda läbi murranguliste toodete, teenuste ja uuenduste edukamalt rahvusvahelistele turgudele. Metrosert toimib sillana ettevõtete ja teaduse vahel, soodustades koostööd ning jätkusuutlikku kasvu.