Tänasel metroloogiapäeval tähistatakse ülemaailmselt meetrikonventsiooni 150. aastapäeva

Täna, 20. mail tähistab Eesti koos ülejäänud maailmaga meetrikonventsiooni 150. aastapäeva. Ajalooline leping, mis allkirjastati Pariisis 17 riigi esindajate poolt, pani aluse ülemaailmsele koostööle mõõtmiste valdkonnas ning on oluline verstapost metroloogia ajaloos.

Metroserdi juhatuse liige Aigar Vaigu

“Mõõtmine pole lihtsalt numbrite kokkulöömine, vaid on usalduse ja täpsuse alustala – see on nagu vundament, millele ehitame nii teaduse kui ka igapäevaelu,” tõdes Eesti metroloogia keskasutuse ja rakendusuuringute keskuse Metroserdi juhatuse liige Aigar Vaigu.

“Meetrikonventsioon on üleilmne kokkulepe, mis piltlikult öeldes kindlustab, et kõik tegutsevad sama mõõdupuu järgi. See tagab rahvusvaheliselt ühtse mõõtühikute süsteemi, mille tulemusena meeter on ühe pikkusega hoolimata sellest, millises maailmanurgas mõõta. Ka Eestis läbiviidavad mõõtmised on tänu sellele süsteemile võrreldavad ükskõik milliste mõõtmistega ükskõik millises maailma paigas. Täpsed mõõtmised on meie ühiskonna toimimise selgroog.”

Eesti tähistab juubelit mitme olulise algatusega. Tänavu kevadel startis Metrosert koostöös ERR-i Novaatoriga juubeli puhul loodud lühivideote sarjaga „Mõõdetud maailm“. Populaarteaduslik videosari tutvustab metroloogia erinevaid tahke ja ajalugu. Videod on järele vaadatavad portaalis Novaator ning Metroserdi veebis. Uued videoklipid avalduvad kuni aasta lõpuni. Aastapäeva tähistamise raames on saadab Metrosert sügispoolaastal koolidele laiali SI-süsteemi tutvustavad eestikeelsed postrid, et tõsta teadlikkust mõõtühikute olulisusest.

Üleilmse juubeliaasta keskmes on 20.-22. mail 2025 Pariisis ja Versailles’is toimuvad pidulikud üritused, kus vaadatakse tagasi poolteise sajandi saavutustele ning arutatakse metroloogia tulevikuvisioone. Metroloogiapäeva 20. mail tähistatakse teemaga “Mõõtmised kõigiks aegadeks, kõigile inimestele”, rõhutades täpsete mõõtmiste püsivat ja universaalset tähtsust.

Metroloogiat kui teadusharu võib õigustatult pidada üheks esimeseks, mis on ühtsel alusel tunnustatud kogu maailmas. Meetrikonventsioon allkirjastatakse riigi nimel ning seda saab teha vaid üks asutus – metroloogia keskasutus (National Metrology Institute). Seda rolli täidab Eestis AS Metrosert, kes hoiab ja arendab Eesti riigietalone ning on ühe või teise nime all tegutsenud juba aastast 1919.

Meetrikonventsiooniga liitus Eesti täieõigusliku liikmena 14. jaanuaril 2021, mil president Kersti Kaljulaid allkirjastas Kadriorus vastava otsuse. See on andnud Eestile võimaluse osaleda rahvusvahelises metroloogiaalases koostöös ja arendada Eesti riigietalone koos metroloogia keskasutustega kogu maailmast. Hetkel on Eestil olemas riigietalonid neljas valdkonnas: mass, pikkus, temperatuur ja elektrilised suurused. Metrosert arendab lisaks vastavalt Eesti ettevõtete vajadustele riigietalone uutes valdkondades. Eriti märkimisväärne on Metroserdi aja ja sageduse riigietaloni arendusprojekt, mis kestab just 2025. aasta lõpuni, langedes kokku meetrikonventsiooni juubeliaastaga.

Aigar Vaigu lisas, et meetrikonventsiooni 150. aastapäev annab võimaluse rõhutada metroloogia tähtsust teaduse, innovatsiooni, tööstuse ja rahvusvahelise kaubanduse edendamisel ning elukvaliteedi parandamisel ja keskkonna kaitsmisel. See ajalooline tähtpäev tuletab meelde, kui oluline on rahvusvaheline koostöö täpsete ja usaldusväärsete mõõtmiste tagamisel kõigis eluvaldkondades.

Metrosert on kiiresti kasvav teadus- ja arenduskeskus, mis pakub usaldusväärseid ja täpseid mõõtmislahendusi ning innovatsiooniga seotud teenuseid juba üle 100 aasta. Metrosert aitab kindlustada, et ettevõtete tooted ja teenused vastavad rahvusvahelistele standarditele, luues usaldusväärsust ja kvaliteeti igal sammul.

2023. aastal Metroserdi juurde loodud rakendusuuringute keskuse peamine ülesanne on aidata ettevõtetel turule tuua uuenduslikke ideid ning jõuda läbi murranguliste toodete, teenuste ja uuenduste edukamalt rahvusvahelistele turgudele. Keskus toetab ettevõtteid teadmusmahukate toodete arendamisel viies valdkonnas: terviseandmed, biorafineerimine, droonitehnoloogiad, vesinikutehnoloogiad ja autonoomsed sõidukid. Ühendades metroloogia täpsuse uute lahendustega, aitab keskus viia uuenduslikke ideid laborist turule ning toetab ettevõtteid mõõtmiste arendamisel.

Vaata aastapäeva raames loodud videosarja “Mõõdetud maailm” episoode SIIN.