TalTechi Innovatsioonifestivalil tutvustati avalikkusele Metroserdi uut kiibikeskust

5. juunil esitleti TalTechi Innovatsioonifestivalil esmakordselt laiemale avalikkusele vastloodud kiibitehnoloogia kompetentsikeskust KIIP ning arutleti ka kiibitehnoloogiate ja superarvutite rolli üle tuleviku innovatsioonides. Metroserti esindasid Kiibikeskuse programmijuht Andres Mellik ja droonitehnoloogiate valdkonna juht Rainer Kivimäe, kelle sõnul on kiibiarendus muutunud Euroopa jaoks strateegiliseks võtmeküsimuseks.

Metroserdi rakendusuuringute keskuse juurde loodud uus kiibikeskus aitab edendada kiibiarendust Eestis. Keskuse eesmärk on toetada ettevõtteid kiipide disaini ja piloottootmise valdkonnas ning kasvatada kodumaist kompetentsi, et tugevdada Eesti positsiooni Euroopa kõrgtehnoloogilises ökosüsteemis.

“Euroopa vajab omaenda tehnoloogilisi võimekusi, mis tagaksid sõltumatuse ja vastupidavuse globaalsete kriiside suhtes. Eesti saab siin mängida olulist rolli. Uus kompetentsikeskus annab meie ettevõtetele ligipääsu tipptasemel teadus- ja arendustegevusele ning loob silla tsiviil- ja kaitsetööstuse vajaduste vahel. Meie insenerid saavad arendada lahendusi, millel on globaalne mõju,” sõnas Kivimäe.

KIIP kompetentsikeskus aitab tugevdada Eesti elektroonikasektori konkurentsivõimet ning võimaldab kohalikel ettevõtetel olla osa Euroopa strateegilistest väärtusahelatest. Keskus pakub tuge nii toodete arendamisel kui ka oskuste ja teadmiste kasvatamisel, tuues Eesti kiibitehnoloogia arengusse rahvusvahelise mõõtme.

Metrosert tegutseb kompetentsikeskuse juhtpartnerina, ühendades oma kogemuse metroloogia ja rakendusuuringute valdkonnas tehnoloogiate praktilise arendamisega. Keskuse kaudu saavad Eesti ettevõtted ligipääsu nii tehnilistele teadmistele kui ka rahvusvahelisele võrgustikule, kus jagatakse parimaid praktikaid ja arendatakse ühiselt uusi lahendusi.

Projekti käivitamine algas aprillis 2025 ning hõlmab serverite ja vajaliku riistvara paigaldamist, tarkvara litsentside soetamist ning töökeskkonna ettevalmistamist. Paralleelselt alustatakse ekspertide värbamisega, kes hakkavad ettevõtteid nõustama ja koolitama. Keskus hakkab tegutsema ka Euroopa Liidu kiibimääruse (EU Chips Act) raames loodavas kompetentsikeskuste võrgustikus.

Nelja-aastase projekti kogumaksumus on 2,4 miljonit eurot, mida rahastavad võrdselt Euroopa Liidu Digitaalse Euroopa programm ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Kompetentsikeskust veavad konsortsiumina Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS), rakendusuuringute keskus Metrosert ning Eesti Elektroonikatööstuse Liit (EETL). Koostööd plaanitakse TalTechi, Tartu Ülikooli ja juhtivate elektroonikaettevõtetega.

Loe kiibikeskuse kohta rohkem SIIT.

Jaan Raik, Arvutisüsteemide instituudi täisprofessor ja kiibikeskuse koordinaator; Andres Mellik, Metroserdi kiibikeskuse programmijuht; Vahur Kampus, Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudi elektroonikainsener; Rainer Kivimäe, Metroserdi droonitehnoloogiate valdkonnajuht. Arutelu juhib Kristjan Kaunissaare, EIS-i projektijuht (kiibitehnoloogia ja -disain). Foto: Gert Nõgu