Mõõdetud maailm: kuidas mõõta valgust?

Videosarja „Mõõdetud maailm“ kolmandas osas tutvustab Metroserdi kvanttehnoloogia valdkonna koordinaator Nataly Dubbelman kandelat. Seekordne meetrikonventsiooni 150. aastapäevale pühendatud lühivideo annab ülevaate, mis on valgustugevuse mõõtühik ning miks on valguse täpne mõõtmine meie igapäevaelus nii oluline.  

„Oleme harjunud, et valgus on alati olemas – lisaks päikesevalgusele tänavalaternad, nutiekraanid, auto esituled. Kuid kas olete mõelnud, kui täpselt on nende kunstlike valgusallikate erinevad parameetrid paika pandud? Selleks, et valgus oleks piisav, kuid mitte pimestav, kasutame teaduses rahvusvahelist mõõtühikut – kandelat,“ selgitab Nataly Dubbelman videosarja uues osas. 

Kandela on rahvusvaheline valguse tugevuse mõõtühik, mis kirjeldab, kui palju nähtavat valgust kiirgab allikas kindlas suunas. „Kandela nimi tuleb ladinakeelsest sõnast candela ehk küünal. Tõepoolest, ühe kandelaga võiks võrrelda tavalise vahaküünla leeki, kuid tänapäeval räägime pigem LED-lampidest ja laseritest,“ märgib Dubbelman. 

Kui 1875. aastal allkirjastati Pariisis meetrikonventsioon, ei olnud kandelat algselt rahvusvaheliste mõõtühikute seas. Alles eelmise sajandi neljakümnendatel, kui vajadus pidevalt kasvas ning teaduse ja tehnoloogia areng võimaldas valguse täpsemat mõõtmist, lisati kandela rahvusvahelisse SI-ühikute süsteemi. „Tänu sellele saame olla kindlad, et valgus, mis meid ümbritseb, on täpselt mõõdetud ja ohutu,“ selgitab Dubbelman. 

Metroserdi teadlased arendavad optiliste suuruste riigietaloni, et tagada Eestis tehtavate valgusmõõtmiste täpsus ja usaldusväärsus. „Meie ülesanne on hoolitseda selle eest, et Eestis kasutatavad mõõteseadmed oleksid alati õigesti kalibreeritud ning nende näidud võrreldavad teiste riikide omadega,“ lisab Dubbelman. 

Kandela rolli igapäevaelus ei pruugi ehk alati märgata, kuid see mõjutab meid kõiki – olgu tegemist turvalise liiklemise, selgete ekraanide või mugava töökeskkonnaga. 

Meetrikonventsiooni 150. juubeliaasta tähistamine annab suurepärase võimaluse tõsta teadlikkust metroloogia ja mõõtmiste tähtsusest nii teaduses kui ka igapäevaelus. Põnevate lühivideote sari „Mõõdetud maailm“ toob publikuni põhjaliku ülevaate SI-ühikutest ning metroloogia erinevatest tahkudest ja tulevikuperspektiividest. Sarjas astuvad üles mitmed valdkonna eksperdid, kes selgitavad, kuidas täpsed mõõtmised aitavad kaasa meie igapäevaelule ja maailma arengule laiemalt. Loe rohkem meetrikonventsiooni 150. juubeli kohta SIIT.