Mis on riigietaloni labor?
Riigietaloni labor on juriidiline isik, kellega majandus- ja kommunikatsiooniminister on sõlminud halduslepingu mõõteseaduses nimetatud ülesannete täitmiseks, või Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi valitsemisalas hallatav riigiasutus, mis vastavalt oma põhimäärusele täidab riigietaloni labori ülesandeid. (1, lk 33)
Riigietalonide põhifunktsioon
Riigietalonide põhifunktsioon on majandus- ja kommunikatsiooniministri poolt kinnitatud riigietalonide mõõtevõime – ulatuse ja määramatuse – tagamine teenuste osutamisel. Mõõtevõime tagamisel on võrdselt tähtsad kolm tegurit: seadmed, laboritingimused ja personal. Riigieraldisest kaetakse kulud seadmete hooldusele, laboritingimuste tagamisele riigietalonide säilitamisel ja kasutamisel ning laboritöötajate personalikulud. (1, lk 34)
Milliseid ülesandeid riigietaloni labor täidab?
Riigietaloni labor täidab järgmisi ülesandeid:
- riigietaloni soetamine, säilitamine, kalibreerimine ja kasutamine;
- akrediteerituse säilitamine vastavas mõõtevaldkonnas;
- riigietalonide arendamine kooskõlas majandus- ja kommunikatsiooniministri otsuste ja soovitustega;
- oma metroloogilise tegevuse rahvusvahelise ekvivalentsuse tagamine peamiselt rahvusvaheliste võrdlusmõõtmiste kaudu;
- riiklike vahendite sihtotstarbeline ja majanduslikult säästlik kasutamine vastavalt oma põhitegevusele;
- metroloogia keskasutuse korraldatavates võrdlusmõõtmistes osalemine.
Eestis on riigietaloni laboriks AS Metrosert, kellega majandus- ja kommunikatsiooniminister on sõlminud halduslepingu. Eesti Vabariigi riigietalonid tagavad mõõtmiste jälgitavuse neljas mõõtevaldkonnas:
- massis;
- pikkuses;
- temperatuuris;
- elektrilistes suurustes.
Õhu liikumise kiiruse, õhuniiskuse, ülerõhu, valgustiheduse, spektraalse läbipaistvuse, etanooli sisalduse ja elektrilise võimsuse mõõtmise usaldusväärsuse tagamiseks on riik nendes mõõtevaldkondades nimetanud tugietalonid (2).
Riigietalonide säilitamine
Riigietalonide mõõtevõime säilitamisel kasutatavad seadmed on paigutatud laboriruumidesse, millele on seatud kõrgendatud nõudmised vastavalt valdkonna eripäradele. Riigietalonide laboriruumid paiknevad AS Metrosert ruumides. Massi-, pikkuse- ja elektrilaboris on oluline tagada temperatuuri ja suhtelise õhuniiskuse stabiilsus, aga järgida ka ruumi puhtuse nõudeid. Lisaks on täpsetel massi- ja pikkuse mõõtmistel vajalik vibratsiooni madal tase. Temperatuuri riigietaloni laboris on olulise nõudena tarvis täita kohtventilatsiooni kindlustamine tööks aurava termostaadivedelikuga temperatuuriväärtustel, mis on kõrgemad kui +100 °C. Elektrilabori ruumi ümbritseb elektromagnetlainete varjestus häirete vältimiseks elektriliste suuruste tundlikel mõõtmistel (1, lk 38).
Millised on riigietaloni laborite keskkonna nõuded ja tingimused?
Alalispinge ja elektrilise takistuse riigietalonide laboriruumi nõuded (4)
- Laboril on ainult üks sissepääs, selle uks on lukustatav ja juurdepääs on piiratud arvul ASi Metroserdi töötajatel.
- Labor on ekraneeritud elektromagnetkiirguse häiringute suhtes vaskplekiga, sumbuvus sageduse piirkonnas 100 MHz-2 GHz on 60 dB.
- Labor on jaotatud vaheseinaga kaheks. Stabiilsema keskkonnatingimustega ruumis (22 m2) asuvad etalonseadmed ning eelruumis (23 m2) ühiku edastamisel kasutatavad mõõtevahendid. Labor on varustatud piisava elektrivõimsusega.
- Suhteline õhuniiskus on vahemikus (40…50) %rh ja stabiilsus ±5 %rh.
- Temperatuur on vahemikus 22,5 °C…23,5 °C ja stabiilsus ±1 °C.
