KUULA | Sihitult tipus: terviseandmed aitavad arendada kaasaegseid meditsiinitehnoloogiaid

Fotol: Eesti Arstide Liidu president ja Tartu Ülikooli professor Neeme Tõnisson, Metroserdi terviseandmete valdkonnajuht Janne Pullat, Nanordica Medicali innovatsioonijuht Anna-Liisa Kubo ja saatejuht Brent Pere.

Terviseandmete teisene kasutamine uurimustöös on igapäevane tegevus, mis on oluline kaasaegsete tehnoloogiate ning personaliseeritud meditsiinilahenduste edendamisel ja valideerimisel. Stuudios räägivad terviseandmete väärindamisest lähemalt Metroserdi terviseandmete valdkonnajuht Janne Pullat, Nanordica Medicali innovatsioonijuht Anna-Liisa Kubo ning Eesti Arstide Liidu president ja Tartu Ülikooli professor Neeme Tõnisson. Saadet juhib ajakirjanik Brent Pere.

Olgugi, et Metroserdi juures on rakendusuuringute keskus tegutsenud vaid paar aastat, on Pullati sõnul terviseandmete valdkonna poole pöördunud juba nii kümmekond klienti, kellele uuringuprojekte hetkel ka disainitakse. „Aeg on olnud küll lühike, kuid meid on üles leitud. Metroserdi eesmärk on selles suuremas andmete ökosüsteemis olla nii-öelda sillaks, sest hetkel on paljud terviseandmed laiali erinevates andmebaasides, kust nende korrastatud kättesaamine kvaliteetse analüüsi läbiviimiseks võib olla komplitseeritud,“ mainib valdkonnajuht.

Riigile kuuluva rakendusuuringute keskuse kodulehel on kirjas, et „keskus pakub ettevõtetele ja teadusasutustele tipptasemel terviseandmete analüüsi ja rakendusuuringuid, mis aitavad luua teadusmahukaid lahendusi tervishoiusektoris. Teenused võimaldavad klientidel tulevikus saada kiiret ja turvalist ligipääsu terviseandmetele, toetades teadus- ja arendustegevusi ning kiirendades ettevõtete innovatsiooni“.

Professor Tõnisson lisab, et terviseandmete puhul tuleb teha selgeks, mis on nii-öelda primaarne ja mis nende andmete teisene kasutus – see, mida pakub oma klientidele Metrosert. Arstide vaatest on kõige olulisem ikkagi suhe patsiendiga ja kõnealuste terviseandmete kasutamine parimate raviotsuste tegemise toena.

„Teisene kasutus on aga andmete kasutamine uurimustöös, analüüsides, mille tulemusena saab luua uusi tehnoloogiaid, juhiseid ja ideid,“ lisab Tõnisson.

Uudset haavasidet arendava meditsiiniettevõtte Nanordica Medicali innovatsioonijuht räägib, et hetkel ollakse oma tootega kliinilise valideerimise etapis ja käibki andmete kogumine kliiniliste uuringute ja patsientidelt saadud tagasiside kogumisega.

„Need andmed on meile üliolulised, sest me sõnastame nende kaudu lõpuks ka arendatava toote turundussõnumid, viidates seejuures teaduspõhistele tulemustele. Andmete kogumine ja kasutus on ülitähtis tegevus,“ lisab Kubo.

Loe lähemalt Metroserdi terviseandmete valdkonna kohta SIIT.

Kogu saatesarja “Sihitult tipus” leiad SIIT.