Euroopa Terviseandmete Ruum (EHDS): tervishoiu tulevik Euroopas

Kirjutab: Janne Pullat, Metroserdi terviseandmete valdkonnajuht

Kujutage ette, et viibite välismaal ja vajate arstiabi. Selle asemel, et muretseda, kas arst pääseb vajalikele terviseandmetele ligi, võimaldab Euroopa Terviseandmete Ruum (European Health Data Space- EHDS) turvalist ja sujuvat andmevahetust üle kogu Euroopa Liidu. 2024. aasta kevadel jõudsid Euroopa Parlament ja nõukogu poliitilisele kokkuleppele EHDS-i määruse osas, mis tugevdab Euroopa terviseliitu ja on esimene ELi andmestrateegial põhinev ühtne andmeruum konkreetses valdkonnas. 

EHDS annab inimestele suurema kontrolli oma terviseandmete üle ja lihtsustab nende jagamist tervishoiuteenuste osutamiseks üle kogu EL-i, toetades ühtse digitaalse terviseloo infosüsteemi loomist, nii et arstid ja patsiendid saavad kiirelt ning turvaliselt ligi vajalikele andmetele. Samuti toetab see terviseandmete kasutamist teadusuuringutes, innovatsioonis ja poliitikakujundamises, aidates kaasa uute ravimeetodite ja tervisetehnoloogiate arengule. 

Eestis on e-tervise areng olnud kiire. 2024. aastal algas terviseandmete vahetus Läti, Leedu ja Kreekaga ning Eesti arstidel avanes ligipääs Soome patsientide terviseandmetele. Kokku vahetab Eesti digiretsepte või patsiendi koondandmeid juba 13 riigiga, muutes ravi sujuvamaks ja patsientidele mugavamaks. 

EHDS loob tugeva õigusliku ja tehnilise raamistiku, kus terviseandmed on turvaliselt hallatud. See tugineb Euroopa andmekaitse määrustele, sealhulgas GDPR-ile (General Data Protection Regulation – isikuandmete kaitse üldmäärus), tagades, et andmeid töödeldakse vastutustundlikult ja turvaliselt. 

Lisaks parandab EHDS tervishoiusüsteemide tõhusust, vähendades dubleerivaid uuringuid, optimeerides ressursikasutust ja aidates riikidel arendada paremaid rahvatervise strateegiaid.

Innovatsioon ja majanduslik kasu on samuti olulised. EHDS toetab tervisetehnoloogia ja digilahenduste arengut, luues uusi võimalusi startup’idele, meditsiiniseadmete tootjatele ja biotehnoloogiaettevõtetele. Ligipääs turvaliselt hallatavatele terviseandmetele kiirendab teadus- ja arendustegevust ning muudab Euroopa tervisetehnoloogia sektori globaalselt konkurentsivõimelisemaks. 

Tehisintellekti ja andmeanalüüsi abil saab arendada täpsemaid diagnostikavahendeid, nutikaid terviseseire süsteeme ja personaalseid raviplaane, mis parandavad inimeste tervisetulemusi ja elukvaliteeti.

EHDS ei ole lihtsalt tehnoloogiline uuendus, vaid oluline samm tervishoiu, teaduse ja majanduse edendamisel. See tagab kvaliteetsema arstiabi, tõhusama tervishoiusüsteemi ning loob uusi võimalusi majanduses, aidates muuta Euroopa tervishoiu tulevikku turvalisemaks, nutikamaks ja patsiendikesksemaks.

Allikad:

Euroopa terviseandmeruum – Euroopa Komisjon

TOP5: tagasivaade 2024. aastale e-tervise valdkonnas | Sotsiaalministeerium