Rahvusvahelise mõõtühikute süsteemi SI muudatused kiideti heaks

Kaalude ja Mõõtude Peakongressi 26-ndal istungil 16. novembril 2018. aastal kell 14.30 Eesti aja järgi otsustasid 60 riigi esindajad ühehäälselt rahvusvahelise mõõtühikute süsteemi SI muutuse poolt.

 

 

 

 

 

Peamine oli muidugi massi mõõtühiku, kilogrammi ligi 110-aasta vanuse definitsiooni muutmine tänapäevaseks seotuna füüsikalise fundamentaalkonstandiga – Plancki konstandiga (uut sõnastust vt SIIT). Selle tähtsündmuse kõrval on samuti olulised kolme SI põhiühiku – ampri, kelvini ja mooli sõnastuse uuendused. Ühtse sõnastuse huvides lihviti ka meetri (pikkus), sekundi (aja intervall) ja kandela (valgustugevuse) definitsioone.

Süsteemi SI murranguliste muudatuste mõjusid ei pruugi tavatarbijad ja laiem kasutajatering koheselt täheldada, mis tegelikult ongi üks muudatuste elluviimise eesmärke: tagada sujuv üleminek uutele mõõtühikute definitsioonidele. Küll aga peetakse esmasteks ja kiiremateks ühikute muudatuste kasutajateks elektroonika- ja ravimitööstuse ettevõtjaid, kellel on tooteprotsessis vajalik väikseid koguseid täpselt mõõta ja usaldusväärsuse tagamiseks tulemusi seostada süsteemi SI ühikutega.

Rahvusvahelise mõõtühikute süsteemi SI muudatused jõustuvad iga-aastasel üleilmsel metroloogiapäeval 20. mail 2019. aastal.

16.11.2018 toimunud ajaloolise sündmuse tähistamiseks loodud tujuküllast videot pealkirjaga „We Did It!“ saab vaadata SIIT

AS Metrosert