Info pandimajadele ja väärismetalltoodete kokkuostupunktidele

Alates 2013. aasta juulist on pandimajadele pakutud ostmiseks halli värvusega metallist erinevaid tooteid (kaela- ja käeketid, ripatsid, sõrmused), mis on märgistatud erinevate kulla proovimärgistega (585, 750). Tooted võivad olla märgistatud ka võltsitud Eesti kontrollmärgisega (lõvi kujutis ovaalis).

Toodete sulam on Fe/Cr/Ni/Mn/Mo koostisega ja ei sisalda väärismetalle. Kullamääramiseks kasutatud reaktiivid (Au-750, Au-900) sulamile ei kehti, vaid roostevaba terase kvalitatiivne määramine (reaktiiviga NH4SCN) näitab, et sulami põhielement on raud. Tooted on ka kaalult kergemad. Kui samasugune toode oleks valmistatud väärismetalli sulamist, peaks selle mass olema tunduvalt suurem.

Kontrollmärgistamise kohta leiab täiendavat info Metroserdi kodulehelt siit.

Väärismetall- või –kividega toodetega seotud kahtluste korral on võimalik pöörduda Eesti Proovikoja poole sõltumatu konsultatsiooni ja ekspertiisi saamiseks.

Lisatud piltidel on käevõru massiga ca 38 g  ja ripats (aas ja kivid puuduvad) massiga ca 8 g. Tooted on märgistatud proovimärgisega 750  ja võltsitud Eesti kontrollmärgisega (lõvi kuju).