Teadmiseks kliendile ja tarbijale

Alljärgnevast teemade loetelust leiavad huvitavat ja vajalikku infot nii kliendid kui tarbijad.

Eestis müüdavad väärismetallist ehted peavad olema märgistatud nimemärgisega ja proovimärgisega. Nimemärgis annab teavet ehte valmistaja või sissevedaja kohta. Eesti nimemärgiste kuuluvust saab vaadata Nimemärgiste registris.

Proovimärgis näitab puhta väärismetalli osa ehte sulamis. Proovimärgis (sulami proov) esitatakse tuhandiksüsteemis (näitab puhta väärismetalli hulka 1000-s osas sulamis). Väärismetalltoodete karaatmärgistus ei ole Eestis lubatud. Ehtel olevad märgised peavad olema selgelt loetavad.

Ehet ostes tasub eelistada tooteid, millele on kantud lisaks nimemärgisele ja proovimärgisele ka EL liikmesriigi kontrollmärgis (Eesti kontrollmärgis on lõvi kujul). Kontrollmärgistatud ehe on kontrollitud riigi proovitõendaja poolt (Eestis – Eesti Proovikoda) ning vastab kindlasti sellel märgitud proovile. Ostja võib paluda müüjal ehe kontrollmärgisega märgistada.

Ostes väärismetallist ehet:

  • Veendu, et ehte lukud ja kinnitused toimivad korralikult.
  • Veendu, et ehte pind ja jootekohad on puhtad ja kvaliteetselt viimistletud.
  • Veendu, et ehte lülid või osad ei hakka kandmisel takerduma riietesse.
  • Tea, et igapäevaseks kandmiseks ei sobi õõnsast materjalist kergema kaaluga tooted. Need on haprad, deformeeruvad kandmisel kergesti ja selliste ehete hilisem parandamine on kallis.
  • Kui oled nikli suhtes allergiline, siis osta vaid EL liikmesriigi kontrollmärgisega märgistatud hõbedast ehteid. Väljaspool EL-i valmistatud hõbeehete kattematerjal võib sisaldada niklit.
  • Kui ehe on vääriskividega, siis küsi müüjalt kivide andmeid kirjeldavat dokumenti. Vajalik teave dokumendis on kivi nimetus, mass (ct), päritolu kirjeldus (looduslik, sünteetiline, parendatud). Suuremate teemantide (üle 0,1 ct) puhul on oluline ka info puhtuse, värvuse ja lihvi karakteristika kohta. Pärlite puhul on oluline, kas tegemist on odavamate magevee või kallimate soolavee pärlitega.
  • Kui müügiks pakutavale tootele on kinnitatud Eesti Proovikoja poolt väljastatud etikett, siis on etiketil olev info garanteeritud sõltumatu sertifitseeritud eksperdi poolt. Tootele kinnitatud etiketi ehtsust saab kontrollida etiketi numbri järgi AS-i Metrosert kodulehel, sisestades otsinguväljale dokumendi numbri ning vajutades seejärel nupule OTSI.
  • Kontrolli, et ostukviitungile oleks märgitud ehte nimetus, mass, artiklinumber, valmistamiseks kasutatud sulami põhiline väärismetall ja selle proov. Nimetatud info võimaldab ehet identifitseerida ja on väga oluline hilisema võimaliku pretensiooni lahendamisel. Hoia ostukviitung alles pretensiooni esitamise perioodi lõpuni.
  • Tea, et interneti teel kalli ehte ostmine on seotud riskiga. Ostu sooritamisel jälgi, et kogu ehet puudutav ülalpool kirjeldatud teave oleks müügidokumendilt leitav.
  • Tea, et pretensiooni esitamise aja jooksul (kaks aastat alates toote ostmise kuupäevast) on Sul õigus tehnilist laadi puuduste korral esitada müüjale kirjalik pretensioon või vajadusel pöörduda Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti poole.
  • Kui kahtled ostetud väärismetalltoote või vääriskivide ehtsuses, siis pöördu sõltumatu eksperdi hinnangu saamiseks Eesti Proovikoja poole. Meie klienditeenindus on avatud esmaspäevast reedeni ajavahemikus kell 08:00-16:00. Telefon: 508 1129, e-post: proovikoda@metrosert.ee

 

Väärismetallist ehte ostmine on osaliselt ka investeering tulevikku. Sageli pärandatakse väärismetallist ja vääriskividega ehteid perekondades põlvest-põlve. Selleks, et tegemist oleks hea investeeringu ja püsiva väärtusega, peab ostja oskama teha tarku ostuotsuseid.

Väärismetalltoodete märgistus ja märgiste tähendus

Nähes väärismetalltootel tuttavaid numbreid – näiteks kuldtoote puhul 585 ja selle kõrval olevat märgistust – arvame tahtmatult, et toote standardproov on kontrollitud ning see vastab tootele kantud numbritele. Alates 2004. aastast on väärismetalltoodete kontrollmärgistamine Eestis vabatahtlik, mistõttu on aasta-aastalt vähenenud kontrollitud toodete hulk meie väärismetalltoodete turul.

Kõik Eestis müüdavad väärismetalltooted peavad olema märgistatud kohustuslike märgistega: proovimärgise ja toote tootja või maaletooja nimemärgisega. Toote valmistaja või maaletooja vastutab toote standardproovi, toote kvaliteedi ning ka toote valmistamiseks kasutatud sulami terviseohutuse nõuetele vastavuse eest. Tootele kantud nimemärgis on ettevõtte vastutuse märgis.

Kuldehte ostmisel või eritellimusel valmistatud väärismetalltoote korral on väga oluline näitaja ehte valmistamiseks kasutatud kullasulam (standardproovi vastavus). Garantii, et toote standardproov vastab tootele kantud proovimärgisele, annab ainult EL liikmesriigi kontrollmärgis, mis kantakse tootele lisaks kohustuslikele märgistele. Eesti Vabariigi proovijärelvalve kontrollmärgis on lõvi kujutis. Valikuvõimalusel tasub ostmisel eelistada kontrollmärgistatud väärismetalltooteid.

Tähelepanu hõbedasulami koostisele!

Hõbeehte korral tuleb olla kindel, et ehte valmistamiseks kasutatud hõbedasulam ei sisalda inimese tervisele ohtlikke metalle nagu nikkel, kaadmium ja plii. Nende metallide sisaldus ehetes on Euroopa Parlamendi määrustega rangelt piiratud. Euroopa Liidu piirkonnas jälgitakse rangelt ohtlike metallide sisaldust ehetes. Kui ostetud toode ei ole pärit EL-ist, on mõistlik alati veenduda selles, et toode ei sisaldaks ohtlikke metalle, mis mõjutavad eelkõige allergikuid ning lapsi.

Vääriskivid ja poolvääriskivid ehetes

Vääriskivi(de)ga ehte ostmisel on otstarbekas müüjalt küsida tootele kinnitatud kivi(de) andmeid kirjeldavat dokumenti.

Teemantide korral tuleb dokumendis jälgida infot kivi massi, puhtuse, värvuse ja lihvi kohta. Sama massi, kuid erinevate puhtuse ja värvuse karakteristikutega teemantide hindade vahe võib olla kümnekordne!

Teiste vääriskivide puhul on oluline teada kivi päritolu – kas kivi on looduslik parandamata (ehk sama kvaliteediga kui looduses); looduslik, kuid inimese poolt parandatud või on tegemist sünteetilise ehk inimese poolt valmistatud tehisliku kiviga. Looduslikud parandamata vääriskivid on kõige hinnalisemad. Parandatud kivide hinnad sõltuvad otseselt kasutatud parandamise meetodist (näiteks erinevate meetoditega parandatud rubiinide hinnavahe võib olla rohkem kui sajakordne!). Sellest teadmisest lähtuvalt on ostjal alati mõistlik müüjalt küsida ka kivi parandamise meetodi nimetust.

Poolvääriskivide korral on info kivi päritolu kohta oluline opaali, türkiisi, merevaigu ja kvartsi rühma esindajate (ametüsti, tsitriini, ametriini, suitsukvartsi) puhul. Türkiisi ja merevaigu nimede all müüakse sageli rekonstrueeritud materjale (loodusliku materjali väikestest tükkidest kokku pressitud suurem kivi) või odavamaid looduslikke materjale.

Kividega odavamate hõbetoodete korral on oht osta türkiisi, oonüksi, opaali, kassisilma või päikesekivi nimede all hoopis nimetatute klaasist või plastmassist imitatsioone.

Pärlid

Pärlite puhul on oluline teada, kas tegemist on magevees (hinnaklassilt odavamad) või soolavees (hinnaklassilt kallimad) kasvatatud pärlitega. Pärlite hinda mõjutav faktor on nende värvus. Kõige kallimad on looduslikku musta värvi Tahiti pärlid, kuid tuleb võtta arvesse, et müüakse ka kunstlikult mustaks või halliks värvitud pärleid.

Eestis on võimalik osta ka pärlite imitatsioone – pärlmutter kihti imiteeriva värvusega värvitud klaasist või plastmassist helmeid.

Kuhu pöörduda väärismetallist ehete ja ehtekivide kontrollimiseks?

Ehetele kinnitatud kive saab ja oskab kontrollida sertifitseeritud vääriskivide ekspert. Väärismetallist ehete, ehtekividega seotud küsimuste või sõltumatu eksperdi otsuse vajaduse korral võib pöörduda AS-i Metrosert poole.

AS Metrosert on Eesti metroloogia keskasutus. Metroserdi allüksus Eesti Proovikoda on ainuõiguslik väärismetalltoodete proovi tõendaja Eestis. Rohkem infot: www.metrosert.ee

Käesolev artikkel avaldati uudisteportaalides www.delfi.ee veebruaris 2015 eesti keeles ning www.rus.delfi.ee märtsis 2015 vene keeles.

Alates 2013. aasta juulist on pandimajadele pakutud ostmiseks halli värvusega metallist erinevaid tooteid (kaela- ja käeketid, ripatsid, sõrmused), mis on märgistatud erinevate kulla proovimärgistega (585, 750). Tooted võivad olla märgistatud ka võltsitud Eesti kontrollmärgisega (lõvi kujutis ovaalis).

Toodete sulam on Fe/Cr/Ni/Mn/Mo koostisega ja ei sisalda väärismetalle. Kullamääramiseks kasutatud reaktiivid (Au-750, Au-900) sulamile ei kehti, vaid roostevaba terase kvalitatiivne määramine (reaktiiviga NH4SCN) näitab, et sulami põhielement on raud. Tooted on ka kaalult kergemad. Kui samasugune toode oleks valmistatud väärismetalli sulamist, peaks selle mass olema tunduvalt suurem.

Kontrollmärgistamise kohta leiab täiendavat info Metroserdi kodulehelt siit.

Väärismetall- või –kividega toodetega seotud kahtluste korral on võimalik pöörduda Eesti Proovikoja poole sõltumatu konsultatsiooni ja ekspertiisi saamiseks.

Lisatud piltidel on käevõru massiga ca 38 g  ja ripats (aas ja kivid puuduvad) massiga ca 8 g. Tooted on märgistatud proovimärgisega 750  ja võltsitud Eesti kontrollmärgisega (lõvi kuju).

 

 

 

 

Приобретение ювелирного изделия отчасти является инвестированием в будущее. Часто украшения передаются в семьях из поколения в поколение. Для того, чтобы покупка имела ценность и была хорошей инвестицией, покупатель должен суметь сделать правильный выбор.

Клейма на ювелирных изделиях и их значение

Видя на ювелирном изделии знакомые цифры (например, в случае изделия из золота 585) и рядом с ними какое-то клеймо, не придавая особого значения клейму, порой считаем, что стандартная проба изделия проверена и соответствует нанесенным на  изделие цифрам. Начиная с 2004 года, проверка пробы ювелирных изделий и ее подтверждение контрольным клеймом не являются обязательными в Эстонии, вследствие чего количество изделий, проба которых проверена, на нашем рынке год от года сокращается.

На все продаваемые в Эстонии ювелирные изделия в обязательном порядке должны быть нанесены следующие клейма: знак пробы и именник изготовителя или импортера изделия.

Ответственность за пробу изделия, его качество и за соответствие используемого для изготовления изделия сплава требованиям безопасности здоровья несет изготовитель или импортер изделия. Нанесенный на изделие именник – это «знак ответственности».

В случае покупки изделия из золота или его изготовления на заказ очень важным является содержание золота в сплаве изделия или проба изделия. Гарантию того, что проба изделия соответствует нанесенному на изделие знаку пробы, дает только государственное контрольное клеймо стран Евросоюза, которое наносится на изделие в дополнение к обязательным клеймам. Контрольное клеймо пробирного надзора Эстонии – изображение льва. При выборе ювелирного изделия советуем предпочесть изделия с контрольным клеймом.

Внимание на состав серебряных сплавов!

При покупке украшений из серебра нужно быть уверенным, что использованный для изготовления изделия сплав или нанесенное на изделие покрытие не содержит таких опасных для здоровья человека металлов как никель, кадмий или свинец. Содержание этих металлов в украшениях строго ограничено постановлениями Европарламента и соблюдение этих норм в пределах Евросоюза отслеживается. Если купленное изделие не произведено в Евросоюзе, то разумно убедиться в том, что изделие не содержит опасных для здоровья металлов, которые, прежде всего, влияют на аллергиков и здоровье детей.

Драгоценные и полудрагоценные камни в украшениях

При покупке изделия с драгоценными камнями целесообразно спросить у продавца документ, подтверждающий данные закрепленных в изделие камней.

В случае бриллианта убедитесь, чтобы в документе были данные о массе, чистоте, цвете и огранки камня. Разница в цене бриллиантов одинаковой массы, но с разными характеристиками по чистоте и цвету, может быть десятикратной!

В случае других драгоценных камней важно знать происхождение камня: является ли камень природным без следов облагораживания (т.е. такого же качества, как был найден в природе); природным, но облагороженным или синтетическим – искусственно выращенным в заводских условиях. Наиболее ценными являются природные камни без следов вмешательства человека. Цены на облагороженные камни напрямую зависят от используемого метода их обработки. Так, например, разница в ценах на облагороженные рубины может достигать сотни раз. Исходя из этого, является целесообразным спросить у продавца, каким именно методом был улучшен камень.

При покупке изделия с полудрагоценными камнями сведения о происхождении камня важны в случае опала, бирюзы, янтаря и представителей группы кварца (аметиста, цитрина, аметрина и дымчатого кварца). Под именами «бирюза» и «янтарь» часто продаются реконструированные материалы (маленькие кусочки природного материала под давлением прессуются в большие куски, которые потом гранятся) или имитации из более дешевых природных материалов.

В случае недорогих серебряных изделий со вставками под именем «бирюза», «оникс», «опал», «кошачий глаз» или «солнечный камень» существует опасность приобрести имитации названных камней из стекла или пластмассы.

Жемчуг

При покупке жемчуга важно знать, где он был выращен: в пресной (речной жемчуг) или в соленой воде (морской жемчуг). Речной и морской выращенный жемчуг – представители разных ценовых классов: морской жемчуг ценится дороже. Одним из наиболее влияющих на цену жемчуга факторов является его цвет. Наиболее ценен черный жемчуг Таити, черная окраска которого имеет природное происхождение. Необходимо учитывать, что в продаже есть и искусственно окрашенный в черный или серый цвета жемчуг.

В Эстонии под именем «жемчуг» иногда можно купить имитацию жемчуга – бусины из стекла или пластмассы, покрашенные специальной имитирующей перламутр краской.

Куда обращаться, с целью проконтролировать ювелирное изделие и камни?

Проверить закрепленные в ювелирное изделие камни можно у сертифицированного эксперта – геммолога.

При необходимости заключения независимого эксперта по вопросам, связанными с ювелирными изделиями или закрепленными в них камнями, можно обращаться в AS Metrosert.

AS Metrosert – центральное учреждение метрологии в Эстонии. Подразделение AS Metrosert Eesti Proovikoda обладает исключительным правом на подтверждение стандартной пробы изделий из драгоценных металлов государственным клеймом Эстонии. Больше информации: www.metrosert.ee

Käesolev artikkel avaldati uudisteportaalis www.rus.delfi.ee märtsis 2015.